Podaruj prezent
Pokaż zdjęcia

Historia

Architektura i wystrój Pałacu Runowo idealnie oddaje jego ciekawą i intrygującą historię. Wydarzenia z przeszłości nadają temu miejscu mocy i niepowtarzalnego charakteru, a dostępne na miejscu atrakcje pozwolą każdemu z Państwa na poczucie dawnej, pałacowej atmosfery.

1325 rok - pierwsze wzmianki o obiekcie, jako właścicieli Runowa wymienia się Cystersów Koronowskich z Byszewa.

XVI/XVII wiek - Jan Orzelski zbudował murowany, obszerny dwór renesansowy w miejsce dawnej budowli drewnianej, która uległa zniszczeniu przez pożar. Park prawdopodobnie został założony w okresie budowy dworu. W okresie budowy pałacu park otrzymał dzisiejszy krajobrazowy charakter.

Wskutek koligacji rodzinnych posiadłość ta należała później do rodziny Działyńskich.

1860 rok - dwór został przebudowany z inicjatywy ówczesnych właścicieli rodziny von Bethmann- Hollweg. Z pierwowzoru zachowały się częściowo piwnice sklepione kolebkowo oraz mury sięgające wysokości gzymsu koronującego. Na ścianie północnej zachowała się kamienna płyta erekcyjna z podaną datą 1595 rok, mówiąca o fundacji przez Jana Orzelskiego. Data ta świadczy zapewne o tym, że tego roku wmurowano kamień węgielny pod przyszły pałac. Pod spodem widać ślad po drugiej tablicy, która po wojnie wykorzystana została jako stopień schodów do jednego z urzędów w Runowie i nie przetrwała do dziś.

1945 rok - pałac został podpalony przez cofające się wojska niemieckie i zrujnowany ostatecznie w latach powojennych. Z pierwowzoru pałacu została wieża z zegarem.
Po wojnie posiadłość aż do roku 1997 była własnością państwową.

Obecnie Pałac Runowo znajduje się w rękach prywatnych.

W Polsce znajdziesz ciekawe, odrestaurowane hotele. Kujawsko-pomorskie zachwyci Cię jednak piękną przyrodą, a Pałac Runowo - niepowtarzalną atmosferą.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij